REKLAMA

Wybitny polski aktor filmowy i teatralny, urodził się we Lwowie, który wówczas należał jeszcze do Polski. Po jakimś czasie przeprowadził się jednak wraz z rodzicami do Gliwic, gdzie związał się z współczesnym teatrem studenckim. Wystawiali m.in  „Świadków czyli Naszą Małą Stabilizację” Tadeusza Różewicza, który czasem również pojawiał się na próbach. Edukację aktorska kontynuował w krakowskiej PWST. Po jej skończeniu na stałe związał się z Teatrem stary, w którym poznał reżysera Konrada Swinarskiego. Aktor twierdzi, ze to właśnie dzięki niemu udało się mu zaistnieć na polu aktorskim.

Równie przełomowa postacią w karierze Pszoniak był reżyser Andrzej Wajda. aktor zagrał u niego w taki filmach jak m.in. „Wesele” (zagrał w nim Dziennikarza oraz Stańczyka), „Ziemi Obiecanej” czy „Piłat i inni” jako Jezus. Rola w filmach Wajdy przyniosły mu liczne wyróżnienia np. dzięki roli w „Ziemi obiecanej” proponowano mu angaż w teatrze Nanterre pod Paryżem. tym sposobem aktor do tej pory grywa w teatrach francuskich.

Pierwszym filem, w którym mogliśmy go zobaczyć jest obraz z 1970 roku Zbigniewa Chmielewskiego zatytułowany „Twarz anioła”. Poza tym mogliśmy jeszcze zobaczyć go w takich filmach jak „Sprawa Gorgonowej”, „Arii dla atlety”, „Kiedy rozum śpi”, „Bajlandzie”. Aktor ma także na swoim koncie  występy w produkcjach telewizyjnych: „Garderoba damska”, „Oficerowie” oraz „Przeprowadzki”. Pszoniak pojawiał się również w filmach francuskich m.in razem z Gerardem Depardie w „Zmowa milczenia”, w „Chaosie” oraz „Duexieme vie”.

Poza aktorstwem aktor znany jest także ze swojego zamiłowania do gotowania. Spod jego pióra wyszła książka
„Pszoniak & Company, czyli Towarzystwo Dobrego Stołu”. Swoich sił próbował również w poezji.

Za swoje dokonania aktorskie otrzymał dwie nominacje do Złotej Kaczki, jedną do nagrody Europejskiej Akademii Filmowej, jest zdobywcą Nagrody Indywidualnej na FPFF w Gdyni.

Prywatniej od lat mieszka w Paryżu. W ostatnich latach swojego życia zmagał się z chorobą nowotworową. Wojciech Pszoniak miał 78 lat.