REKLAMA

Autor: Michał Waliszewski

W nocy z wtorku na środę polskiego czasu, odbędzie się ostatni akt wyborczy tegorocznych wyborów prezydenckich w USA. Poprzednie wybory zakończyły się dość niespodziewanym zwycięstwem Donalda Trumpa, co daje dziś podstawy powątpiewania w obecne sondaże stawiające Joe Bidena w roli zdecydowanego faworyta.
Trzeba tutaj zaznaczyć, że Trump w kilku kluczowych stanach, wygrał bardzo niską przewagą, a ponad to przegrał głosowanie w bezwzględnej liczbie oddanych.

Poniżej przedstawiamy 3 scenariusze, biorące pod uwagę tak błędy sondażowe, jak i spojrzenie na tradycyjne głosowanie danego stanu.
Kolejne liczby po ukośniku oznaczają odpowiednio:
Stan – liczba elektorów – przewaga Bidena („-” to przewaga Trumpa) – przewaga Clinton sprzed 4 lat („-” to przewaga Trumpa sprzed 4 lat) – wynik („+” to Clinton, „-„ to Trump) – wynik z uwzględnieniem niedoszacowania – kto miał bardziej sprzyjającą tendencję według ostatnich* sondaży
Pensylwania / 20 / 3,7% / 1,9% / -0,7% / przewaga Bidena o 1,1% / Trump
Wisconsin / 10 / 6,4% / 6,5% / -0,7% / przewaga Trumpa o 0,8% / Trump
Michigan / 16 / 6,5% / 3,4% / -0,3% / przewaga Bidena o 2,8% / Trump
Arizona / 11 / -0,6% / -4% / -3,5% / przewaga Trumpa o 0,1% / Trump
Floryda / 29 / 1,2% / -0,2% / -1,2% / przewaga Bidena o 0,2% / Biden
Karolina Północna / 15 / 1,2% / -1% / -3,7% / przewaga Trumpa o 1,5% / Biden
Georgia / 16 / 0,8% / -4,8% / -5,1% / przewaga Bidena o 0,5% / Biden
Iowa / 6 / 1,2% / -3% / -9,5% / przewaga Trumpa o 5,3% / –
Ohio / 18 / 0% / -3,5% / -8,1% / przewaga Trumpa o 4,6% / Biden
Texas / 38 / -2,3% / -12% / -9% / przewaga Bidena o 0,7% / Biden
*wyniki z popołudnia z soboty 31.10.

Biden żeby wygrać, musi z wyżej wymienionych stanów zdobyć 37 głosów elektorskich. Są jeszcze dwa inne jedno-mandatowe stany, które nie są tu przytoczone, a także teoretyczna szansa powalczenia przez Trumpa o odbicie z rąk demokratów Nevady i Minesoty. Minesota to klasyczne odbicie Texasu, czyli wygrywa kandydat partii X, w poprzednich wyborach wygrywał kandydat partii X i wygrał tam również kandydat partii X, ale był przeszacowany o więcej niż teraz wynosi przewaga kandydata tej partii.

Minesota /10 / 4,7% / 9% / 1,5% / przewaga Trumpa o 2,8% / Trump
Nevada / 6 / 4% / -0,8% / 2,4% / przewaga Bidena o 6,4% / –
Zależnie od interpretacji sondaży, przewidywania rozkładu głosów przedstawiają się następująco:
1.Licząc sondaże bez potrącenia pomyłki sprzed 4 lat:
Biden 346 – Trump 192 (270 potrzebne do zwycięstwa)

2.Licząc te sondaże z potrąceniem o pomyłkę sprzed 4 lat (gdzie Minesota dla Trumpa, a Texas dla Bidena):
Biden 343 – Trump 195

3.Licząc te sondaże z potrąceniem, ale klasycznie republikańskie stany (Georgia i Texas) zostają przy Trumpie razem z Minesotą:
Biden 289 – Trump 249

4.W takim układzie, Trump musiałby utrzymać Texas, Georgię, Wisconsin, Arizonę, Karolinę Północną, Iowę, Ohio tak jak na powyższej grafice, a oprócz tego zachować takze Florydę i zabrać Minesotę żeby wygrać:

Biden 260 – Trump 278

Jeśli Biden weźmie Texas lub Florydę lub Arizonę lub Ohio lub Karolinę Północną lub Wisconsin lub Georgię to on będzie zwycięzcą tegorocznych wyborów.

Do piątku rana polskiego czasu, oddano ponad 84 mln głosów.

Trzeba zaznaczyć, że w amerykańskim stylu przedstawiania sondaży, wszystkiego przedstawione powyżej, czyli te które mają mniej niż 10% różnicy, są określane jako toss-up, czyli sondaż nie dający jednoznacznego rozstrzygnięcia.

Warto też nadmienić, dlaczego sondaże w kilku stanach tak bardzo minęły się z ostatecznym wynikiem wyborów w 2016 roku.

Pierwszym powodem była antysystemowość Trumpa, która spowodowała że znacznie niższe wyniki zaliczyli pomniejsi kandydaci. Wynik pokazywał dość jasno, że to nie Clinton, a właśnie oni byli przeszacowani i to im w ostatnim momencie Trump zabrał poparcie na swoją korzyść.

Drugą ważną kwestią była bardzo silna tendencja wzrostowa Trumpa w ostatnich dwóch tygodniach przed dniem wyborczym. Był to wynik oświadczenia szefa FBI, który później przyznał iż było ono w dużej części oparte na fałszywych przesłankach. Teraz tak silnej i jednoznacznej tendencji nie ma.

Grafiki do artykułu zostały zrobione za pomocą funkcji na stronie RealClearPolitics (która była też źródłem sondaży wymienionych w artykule). Pamiętajmy o tym, że twórcy strony musieli włożyć pracę w jej powstanie i starajmy się wyłączać na takich stronach blokery reklam, aby pomóc jej autorom.

Zapraszamy też na nasze reaktywowane konto twitterowe, Świat Nie Śpi:

Link do strony:

https://www.realclearpolitics.com/epolls/2020/president/2020_elections_electoral_college_map.html

Michał Waliszewski