REKLAMA

Autor: Rafał Walter

Święta w Polsce i na świecie

4 maja jest dniem szczególnym przede wszystkim dla strażaków, bowiem wtedy obchodzą swoje święto. Imieniny obchodzi wtedy ich patron – św. Florian.

Międzynarodowy Dzień Strażaka zainicjował Australijczyk J.J. Edmondson, który w ten sposób chciał upamiętnić i oddać hołd tragicznie zmarłym pięciu kolegom, poległym w walce z ogniem. W Polsce obchodzone jest od 2003 roku. Ma status święta zawodowego i zostało ustanowione przez Sejm Rzeczpospolitej Polski w 2002 roku.

4 maja na świecie obchodzone są nie tylko uroczystości ku pamięci i czci strażaków. W Polsce jest to także święto hutnika, kominiarza oraz garncarza, bowiem patronem tych wszystkich zawodów jest św. Florian. W Japonii czwarty dzień maja jest dniem zieleni, w Chinach dniem młodzieży, a np. w Holandii jest to Dzień Pamięci Narodowej. W ten sposób mieszkańcy Niderlandy chcą upamiętnić śmierć wszystkich cywilów i żołnierzy, począwszy od II wojny światowej.

Imieniny:
Oprócz św. Floriana tego 4. maja urodziny obchodzą: Antonia, Antonina, Damian, Damiana, Gościwit, Gotard, Grzegorz, January, Kasjan, Leonida, Lucyla, Michał, Monika, Paulin, Pelagia, Tekla, Teodora, Strzedziwoj, Sylwan i Wespazjan.

Wydarzenia w Polsce i na świecie
4 maja w Polsce kojarzony jest głównie z Powstaniami: wielkopolskim i styczniowym. W 1848 roku podczas Powstania Wielkopolskiego polskie siły zbrojne toczyły walkę z Prusami pod Bukiem, lecz zostały pokonane. Natomiast w nocy z 4 na 5 maja 1863 roku oddział dowodzony przez Ignacego Mystkowskiego zorganizował udaną zasadzkę na carskie wojska. Było to jedno z największych zwycięstw podczas Powstania Styczniowego. 4 maja 1981 roku m.in. miał również swoją premierę „Miś” w reżyserii Stanisława Barei, który bawi nas po dziś.

Na świecie ten dzień kojarzony jest z konkursem Piosenki Eurowizji, gdyż dwie edycje w Goteborgu (1985r.) oraz Rzymie (1991r.) odbyły się tego dnia. Poruszając się w obrębie kultury 4. maja 1959 roku po raz pierwszy w historii wręczono nagrody Grammy, a sześć lat wcześniej Ernest Hemingway otrzymał Nagrodę Pulitzera za swoje opowiadanie „Stary człowiek i morze”. 
Niestety jest to również tragiczna data dla świata sportu. W 1949 roku samolot piłkarzy AC Torino robił się na turyńskim wzgórzu. Zginęło 31 osób znajdujących się na pokładzie. Z pozytywnych informacji jest to również data założenia dwóch klubów piłkarskich: 1. FC Nürnberg (1900r.), a także Schalke 04 Gelsenkirchen, które rywalizują do dziś. 4. maja 1924 roku rozpoczęły się VIII Igrzyska Olimpijskie w Paryżu.

Czwarty dzień maja to również bardzo ważny dzień dla Łotyszy. To wtedy Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich zezwolił na proklamację tego kraju.