REKLAMA

W 80. rocznicę spalenia dwóch włocławskich synagog podczas II wojny światowej, Fundacja Ładowarka zaprasza na niecodzienny pokaz zatytułowany „Zapomniani mieszkańcy Włocławka”. 24 września zostaną zaprezentowane unikatowe fotografie jednej z rodzin, tworzących w II RP dużą, bo liczącą około 12 tys. osób, diasporę żydowską we Włocławku. Była to osiemnastoprocentowa część ogólnej populacji miasta.

Gliceinsteinowie – bo o nich mowa – mieszkali przed wojną przy ul. Cyganka. Głową rodziny był Abram Chil (1875-1935). Jego żoną była Zysa (ur. 1876), z którą miał trójkę synów: Mendla (ur. 1903), Elię (1905) i Dawida (ur. 1906). To ich fotografie – zapis prywatnych chwil spędzonych z przyjaciółmi lub w rodzinnym gronie – wypełnia obfity, liczący kilkaset ujęć zbiór.

Zobaczymy tu także przedwojenny Włocławek. W zbiorze Glicensteinów, dzięki sfotografowaniu swoich przyjaciół i bliskich, zobaczymy włocławskie place i ulice z okresu II Rzeczpospolitej, m.in. bulwary, park Henryka Sienkiewicza, plac Wolności, wejście do Nowej Wielkiej Synagogi u zbiegu ul. Królewieckiej i Złotej oraz nieistniejące pomniki Józefa Piłsudskiego, Stanisława Bechiego i świętego Jana Nepomucena.

Wybrane fotografie zostaną wyświetlone w symbolicznym miejscu – na ścianie bocznej budynku przy ul. Żabiej 14/16 (od strony dziedzińca WCOPiW), w miejscu w którym do 1939 roku stała Stara Wielka Synagoga.

Negatywy pochodzące z archiwum rodzinnego Glicensteinów znajdują się w zbiorach Łukasza Daniewskiego, historyka i popularyzatora historii Włocławka, który wszedł w ich posiadanie kilka miesięcy temu.

Plenerowy pokaz „Zapomniani mieszkańcy Włocławka” wpisuje się w cykl obchodów wybuchu II wojny światowej organizowanych przez Fundację Ładowarka. Do tej pory zorganizowaliśmy plenerową projekcję filmu „Pianista” w reżyserii Romana Polańskiego (1 września w CK Browar B. – w rocznicę wybuchu II wojny światowej), a w parku Łokietka zasadziliśmy dąb pamięci ku czci włocławian – ofiar II wojny światowej (w dniu 14 września – w rocznicę zajęcia Włocławka przez Niemców). Zdjęcia w załączeniu. Niebawem zaprezentujemy szczegóły kolejnych wydarzeń rocznicowych.

Na plenerowy pokaz pt. „Zapomniani mieszkańcy Włocławka” zapraszamy 24 września 2019 r. na dziedziniec Włocławskiego Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu przy ul. Żabiej 12A. Początek o godz 20:00. Trwający około 8 minut pokaz będziemy prezentować w pętli do godz. 21:00.

Organizatorem pokazu jest Fundacja Ładowarka, zaś partnerami: Włocławskie Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu i Fundacja Ari Ari.