REKLAMA

Autor: Kacper Gładkowski

Foto: PAP

W dniu dzisiejszym odszedł od nas wybitny przemyślanin – Kapitan Henryk Jaskuła. Żegluj kapitanie po niebiańskich oceanach – poinformował w czwartek późnym wieczorem na portalu społecznościowym prezydent Przemyśla Wojciech Bakun.

Kpt. Henryk Jaskuła był pierwszym Polakiem i trzecim żeglarzem w historii, który samotnie bez zawijania do portów okrążył Ziemię. Jego wyczyn był szeroko komentowany na świecie. Z portu w Gdyni, na jachcie „Dar Przemyśla” wyruszył 12 czerwca 1979 r. Płynął non stop przez 344 dni. Do Gdyni wpłynął 20 maja 1980 r. Przepłynął łącznie 31 729 mil morskich – wówczas był to najdłuższy rejs samotnego żeglarza dookoła świata.

Kapitan Henryk Jaskuła został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za rozsławienie dobrego imienia polskiego żeglarstwa i polskich stoczni w świecie. W 2008 roku otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Przemyśla. Przemyska Rada Miasta zdecydowała, że rok 2020 w związku z przypadającą 20 maja 40. rocznicą zakończenia historycznego rejsu – będzie poświęcony w mieście właśnie Henrykowi Jaskule.