REKLAMA

Od 1 stycznia 2022 roku w Bydgoszczy, Toruniu, Włocławku, Grudziądzu, Inowrocławiu, Nakle nad Notecią, Ciechocinku i uzdrowisku Wieniec-Zdrój nie będzie można eksploatować instalacji na paliwo stałe, jeśli istnieje dostępna sieć ciepłownicza lub gazowa.
Zakaz nie dotyczy instalacji, których eksploatacja rozpoczęła się przed tym terminem – tak zdecydował na poniedziałkowej sesji Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Alternatywą dla źródeł ciepła na paliwa stałe mogą być oprócz sieci ciepłowniczej lub gazowej również inne źródła nisko- lub bezemisyjne, takie jak kolektory, pompy ciepła czy instalacje na olej lub energię elektryczną.
Piece pozaklasowe, czyli tzw. „kopciuchy” będą zakazane już od końca 2023 roku. Z kolei do 2027 roku zostaną wyłączone z użytkowania piece 3 i 4 klasy, czyli większość używanych obecnie w gospodarstwach domowych kotłów węglowych. Urządzenia o najwyższej, 5 klasie, muszą być wyłączone z użytku do końca grudnia 2029 roku.
Zmiany te zostały wprowadzone uchwałą Nr XXXV/510/21 z dnia 30 sierpnia 2021 r. Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego zmieniającą uchwałę w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa kujawsko-pomorskiego ograniczeń i zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw (tzw. „uchwałę antysmogową”).
Więcej informacji na ww. temat znajduje się w linku: https://bip.um.wlocl.pl/uchwala-antysmogowa/.