REKLAMA

Zwiastun filmu z serii Pamiętnik odcinek 2. – Stanisław.


Bohater odcinka opowie między innymi o rzezi Woli, oprowadzi po dzielnicy Wola i poruszy temat pobytu w obozie.
Do dnia dzisiejszego ciężko podać dokładną liczbę ofiar tego ludobójstwa. Szacuje się, że Niemcy i ich sprzymierzeńcy zamordowali od 50 do nawet 80 tysięcy osób. Ilu z nich nigdy nie odnaleziono? O losach ilu osób nigdy się nie dowiemy?
Czy dzisiejsi warszawiacy mają świadomość, co wydarzyło się na Woli w te upalne dni 1944 roku?

Seria Pamiętnik – cykl filmów dokumentalnych/reportaży opowiadających historie związane z II Wojną Światową. Każda z nich jest osobista, opowiedziana przez świadków. Uważamy, że historia jest bardzo ważnym elementem w kształtowaniu naszej tożsamości, a dopóki mamy możliwość słuchania świadków tamtych dni, to czemu nie zebrać tych historii dla przyszłych pokoleń?

We wrześniu 2020 r. odbył się pokaz stacjonarny pierwszego odcinka w Centrum Kultury Browar B we Włocławku, przeprowadziliśmy 8 lekcji historii pod hasłem „Film dokumentalny jako sposób na naukę historii”, a na YouTubie pierwszy film obejrzało ponad 750 osób. Łącznie film obejrzało ponad 1000 osób w ciągu miesiąca. W produkcji filmy brały udział dwie włocławianki:
Paulina Miller – reżyser dwóch filmów z serii Pamiętnik i kierownik projektu Pamiętnik oraz
Emilia Łukaszczyk – skomponowała muzykę, którą będzie można usłyszeć w filmie oraz piosenkę, która czeka na swoją premierę.

Premiera II odcinka planowana jest w Skierniewicach, data jednak nieznana z powodu epidemii koronawirusa.
Zapraszamy do śledzenia kanału na YouTube, gdzie można obejrzeć pierwszy odcinek serii Pamiętnik – Władysław.